    Ρυθμιστής Φόρτισης MPPT 12V/24V 30A  OEM ALIB-HY30A
    Ρυμιστής φόρτισης κατάλληλος για εγκαταστάσεις μέχρι 30A στα 24V. Πρόκειται για τύπο MPPT. Οι Ρυθμιστές φόρτισης MPPT καθορίζουν τα κατάλληλα επίπεδα φόρτισης των μπαταριών παρέχοντας μικρές απώλειες στις πραγματικές τους αποδόσεις. Σε σχέση με τους PWM που διανέμουν την παραγόμενη ενέργεια του φωτοβολταϊκού Panel προς τις μπαταρίες περίπου κατά το 80%, η υπολειπόμενη ενέργεια της τάξεως του 20% περίπου χάνεται επειδή οι απλοί ρυθμιστές φόρτισης PWM δεν κάνουν ανίχνευση του μέγιστου σημείου ισχύ..